Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry łuszczycowej?

Podstawą leczenia łuszczycy prawie zawsze jest pielęgnacja. Gdy ma się do czynienia z typowymi łuszczycowymi zmianami skórnymi, koniecznie trzeba nie bardziej zatroszczyć się o skórę i zmienić co nieco w swoich kosmetykach, by przypadkiem nie używać tych, które będą skórze szkodzić.

Podstawy pielęgnacji

Pielęgnacja skóry łuszczycowej na ogół wygląda zupełnie inaczej niżeli pielęgnacja skóry “normalnej”. Ma ona na celu zarówno leczenie występujących już zmian chorobowych, jak i zapewnienie właściwej profilaktyki, dzięki której nowe zmiany nie będą się już pojawiać.

W pielęgnacji skóry łuszczycowej uwzględnia się trzy najważniejsze kroki pielęgnacyjne, czyli kolejno: złuszczanie, nawilżanie i zabezpieczanie. Kompletne leczenie łuszczycy powinno nakładać tak samo duży nacisk na każdy z tych kroków, aby efekty kuracji były holistyczne i możliwie jak najlepsze.

Złuszczanie naskórka

Spierzchnięte grudki i krostki muszą zostać całkowicie wysuszone, dlatego też przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu należy działać na nie specjalnymi złuszczającymi preparatami, opartymi na kwasach.

Preparaty wspomagające leczenie łuszczycy doprowadzą do samoistnego złuszczenia się zrogowaciałego naskórka. Warto wybierać tutaj środki sprawdzone, najlepiej z apteki, które zadziałają skutecznie, ale i bezpiecznie.

Ochrona przez utratą wody

Ponadto pomocne okażą się też środki ochronne, zabezpieczające naskórek przed utratą wody. Preparaty emolientowe w tej roli sprawdzają się naprawdę świetnie. Warto używać ich dosłownie codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Dodatkową zaletą emolientowych produktów jest to, że łagodzą one świąd, dzięki czemu zmiany przestają aż tak bardzo swędzieć, co jest ważne, ponieważ w leczeniu łuszczycy zmian nie wolno rozdrapywać.

Solidne nawilżanie

Złuszczanie to jednak nie wszystko, podobnie jak dążenie do zatrzymania w skórze wody. Skórę zaatakowaną chorobą trzeba jednocześnie regenerować, odżywiać i nawilżać, w czym pomogą kosmetyki przeznaczone do leczenia łuszczycy, zawierające mocznik, kwas mlekowy oraz kwas hialuronowy.

Inne wskazane substancje, które warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji, to m.in. gliceryna oraz kwas glikolowy. Jeżeli natomiast łuszczyca występuje na skórze głowy, warto pomyśleć o zastosowaniu specjalistycznych szamponów.