Kudzu, inaczej nazywany opornikiem lub ołownikiem łatkowatym, to roślina dziko rosnąca w Japonii, Chinach i Korei. Okazuje się, że jej korzenie zawierają substancje, które mogą stanowić świetne wsparcie w walce z nałogiem.
Kudzu właściwości
Opornik od lat doceniany jest na Dalekim Wschodzie. Rosnące tam pnącze ma wydatne liście, szybko się rozrasta i wydziela intensywny zapach. Po przywiezieniu do Europy i Ameryki, ze względu na niewielkie wymagania środowiskowe, stało się gatunkiem inwazyjnym.
Medycyna wschodnia znalazła jednak sporo zalet Kudzu. Ze sproszkowanego korzenia rośliny sporządza się napary, stosowane wspomagająco w leczeniu cukrzycy, migren, nudności czy schorzeń górnych dróg oddechowych.
Korzeń kudzu pomaga obniżyć kwasowość w żołądku, regulując tym samym proces trawienia i łagodząc takie dolegliwości jak zgaga czy refluks. Wykazuje również właściwości antyoksydacyjne i antynowotworowe.
Kudzu – wsparcie w leczeniu uzależnień
Okazuje się, że przyjmowanie wyciągu z kudzu zmniejsza ilość przyjmowanego alkoholu. Działanie to po raz pierwszy zaobserwowano w badaniu na uzależnionych szczurach. Przyjmowanie preparatu przez 21 dni spowodowało, że zwierzęta przyjmowały 82% mniej dziesięcioprocentowego etanolu, w porównaniu do okresu sprzed rozpoczęcia terapii. Wstępne badania na ludziach potwierdzają to działanie.
Mechanizm nie jest jeszcze znany, jednak istnieje kilka hipotez wyjaśniających kudzu właściwości. Jedna z teorii mówi, że substancje zawarte w roślinie wpływają na proces metabolizowania etanolu w organizmie, hamując syntezę aldehydu octowego w wątrobie. To właśnie aldehyd działa silnie toksycznie na organizm i wywołuje stan potocznie nazywany kacem.
Według drugiej teorii, flawonoidy zawarte w korzeniach kudzu stymulują układ nagrody w naszym mózgu, zwiększając poziom serotoniny i dopaminy, czyli hormonów szczęścia. Poczucie euforii, które wywołują w naszym mózgu używki, można częściowo uzyskać przyjmując właśnie wyciągi z opornika, co miałoby ułatwiać proces odstawienia alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. W związku z tym, suplementacja preparatami z kudzu mogłaby stanowić wsparcie dla psychoterapii.