Ostatnim etapem operacji lub nawet małych zabiegów chirurgicznych jest założenie szwów, których zadaniem jest połączenie rozdzielonych tkanek. Najczęściej stosowane są tradycyjne szwy nierozpuszczalne, ale coraz większą popularnością cieszą się szwy rozpuszczalne.
Co to są szwy wchłanialne?
Nici chirurgiczne występują w dwóch rodzajach, nici nierozpuszczalne i rozpuszczalne. Szwy nierozpuszczalne stosowane są w przypadku konieczności trwałego i stabilnego połączenia tkanek, które narażone są na duże obciążenia, zwłaszcza podczas rehabilitacji. Nie zawsze muszą być usuwane z organizmu, ponieważ są dla niego obojętne i nie powodują stanów zapalnych.
Nici chirurgiczne rozpuszczalne stosowane są w przypadku łączenia tkanek, które nie są narażone na duże obciążenia. Najczęściej stosowane są w ginekologii, stomatologii oraz chirurgii dziecięcej. Stopniowo ulegają biodegradacji w organizmie.
Zalety szwów wchłanialnych
Największą zaletą tego rodzaju nici chirurgicznych jest brak konieczności ich usuwania z organizmu, co wiąże się z koniecznością dodatkowej wizyty w gabinecie chirurgicznym. To szczególnie ważna zaleta w przypadku dzieci, dla których każda wizyta u lekarza wiąże się ze stresem.
Szwy rozpuszczalne zapewniają pacjentom komfort podczas gojenia rany. Szwy są elastyczne i nie posiadają ostrych zakończeń. Wchłaniają się w zależności od postępu gojenia gojenia rany. Może trwać to od kilku dni do kilku miesięcy, jest to uzależnione od rodzaju zastosowanych szwów, rany oraz organizmu pacjenta.
Zastosowanie nici wchłanialnych
Szwy wchłanialne stosowane są przede wszystkim w w przypadku łączenia tkanek, które nie są narażone na duże obciążenia. Najczęściej korzystają z nich ginekolodzy podczas zszywania krocza po porodzie, stomatolodzy podczas resekcji zębów lub operacji w obrębie jamy ustnej. Chętnie korzystają z nich także urolodzy oraz chirurdzy dziecięcy.
Nici chirurgiczne rozpuszczalne powszechnie stosowane są w chirurgii estetycznej, są to tzw. nici liftingowe. Za ich pomocą można modelować wygląd twarzy, ramion oraz brzucha. Wprowadzone pod skórę podtrzymują zwiotczałe tkanki i stymulują je do odbudowy. Stopniowo się rozpuszczają i powodują tworzenie nowych naczyń krwionośnych, Dzięki temu zmarszczki ulegają wygładzeniu, skóra staje się jędrna i nabiera blasku.
Jeszcze przez jakiś czas nici rozpuszczalne nie zastąpią tradycyjnych nici niewchłanialnych, ale dzięki postępowi technologicznemu pole do zagospodarowania stale się powiększa, przełoży się to na jeszcze większy komfort pacjentów.