Sposoby leczenia żylaków powrózka nasiennego

Mianem żylaków powrózka nasiennego określa się żylaki występujące z boku moszny (z jednej, z drugiej lub z obu stron), będące patologicznie rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Choroba może powodować silne bóle, uczucie dyskomfortu, a w skrajnych przypadkach prowadzić do niepłodności, dlatego konieczne jest to, by żylaki powrózka nasiennego leczenie wprowadzić tak szybko, jak tylko jest to możliwe.

Ostateczny wybór metody terapeutycznej leży po stronie lekarza, który powinien najpierw dobrze zapoznać się ze stanem zdrowia pacjenta i przeprowadzić na nim wszystkie istotne badania. Na podstawie uzyskanych w ten sposób informacji oraz tego, jaki jest żylaki powrózka nasiennego wyglad, można zdecydować się na jedną z paru metod leczniczych – zwykle albo embolizację, albo metodę operacyjną.

Embolizacja w leczeniu żylaków

Rzadko kiedy pacjenci z własnej woli decydują się na to, by położyć się na stole operacyjnym, więc zanim to ostateczne rozwiązanie zostanie wcielone w życie, można zastosować mniej inwazyjną metodę, jaką jest embolizacja. Zabieg przeprowadzany jest przez radiologów interwencyjnych, a wykonuje się go wyłącznie w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie trzeba usypiać pacjenta i można wyeliminować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych z powodu zastosowania narkozy.

Embolizacja żylaków powrózka nasiennego jest metodą bezpieczną i naprawdę skuteczną. Jej celem jest doprowadzenie do naturalnego zamknięcia się rozszerzonych naczyń krwionośnych, a w wyniku dobrego przeprowadzenia zabiegu wygląd żylaków powrózka nasiennego bardzo szybko ulega poprawie. Sam zabieg trwa natomiast wyjątkowo krótko, bo potrafi zakończyć się już po trzydziestu minutach, no i nie wymaga żadnej szczególnej rekonwalescencji.

Leczenie operacyjne

Jeżeli jednak zaatakowany przez żylaki powrózek nasienny mocno rzutuje na jakość życia, a ponadto istnieje ryzyko wystąpienia niepłodności albo już doszło do jej rozwinięcia, dla pacjenta jedynym sposobem na pozbycie się problemów może okazać się poddanie się operacji. Operacja żylaków powrózka nasiennego gwarantuje niemalże stu procentową skuteczność. Zabieg jest nieco inwazyjny, aczkolwiek można przeprowadzić go w taki sposób, by rekonwalescencja była możliwie jak najkrótsza i jak najprostsza.

Jeżeli lekarz potwierdzi, że Żylaki powrózka nasiennego leczenie operacyjne jest jedynym dobrym wyjściem z sytuacji, chcąc nie chcąc trzeba się mu poddać. Współczesna medycyna ma zresztą swoje sposoby na to, by każdy taki zabieg przeprowadzić w bezpiecznych warunkach i zawsze z odpowiednim skutkiem.